Naše sekce

Signal Festival 2021 Plan C

Po pandemické pauze se letos uskuteční 9. ročník (ve skutečnosti je to však 8. ročník) s tématem zaměřeným na ekologii, udržitelný rozvoj a vztah člověka k planetě Zemi. Ohlíží se také za pandemií, ve které nacházejí příležitosti, jak být lepším člověkem. Novinkou letošního ročníku je 6 virtuálních instalací, které spatříme jen v našem telefonu prostřednictvím rozšířené reality. Devátý ročník festivalu digitální a kreativní kultury se uskuteční od 14. do 17. října 2021 na třech trasách v pražském Karlíně, Starém Městě a poprvé také v Holešovicích.

 

 IMG 8615

Několik nových umělců ale také známá jména z předešlých festivalů jako například Onionlab nebo 3Dsense. Právě španělské audiovizuální studio Onionlab a jeho monumentální 3D projekce Superar promění interiér Průmyslového paláce na Výstavišti Praha v nečekaný zážitek. Jedná se vůbec o největší projekci, jakou kdy Signal Festival, realizoval. Organizátoři letošní festival připravovali nečekaně dlouho. Loňský ročník byl totiž zrušen v důsledku vládních nařízení pouhých osm dní před startem. Devátý ročník proto nabízí řadu novinek. Hlavní festivalové téma zní Plan C. Umělci se prostřednictvím svých instalací a videomappingů zaměřují na ekologii, udržitelný rozvoj a vztah člověka k planetě Zemi. Ohlíží se také za pandemií, ve které nacházejí příležitosti, jak být lepším člověkem. Mezi nejvýraznější tuzemská jména patří umělkyně Milena Dopitová, vizuální experimentátor Jiří Černický a designérské duo Vrtiška a Žák. Chybět nebude ani videomapping, který patří mezi nejnavštěvovanější program festivalu. 

 The WIndSignal2021 Jiri Sebek 1920 DSC08670

Karlínskou trasu doprovází virtuální výstava Signal AR. Šestice děl v rozšířené realitě funguje pouze za denního světla. K vidění bude vždy od 8:00 do 19:00 hodin. Pro zobrazení instalací v rozšířené realitě je potřeba si stáhnout novou aplikaci Signal Festival, nyní dostupnou na Apple Store a Google Play. Aplikace nabídne také kompletní program a informace týkající se bezpečnosti.

Vrtiska a Zak SIGNAL2021 Dusan Vondra 91A4424 preview

Slavnostní zahájení devátého ročníku festivalu proběhne za účasti primátora hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba a ministra kultury Lubomíra Zaorálka ve čtvrtek 14. října od 19:00 hodin na Karlínském náměstí. Návštěvníci se mohou těšit na oblíbený videomapping na kostel sv. Cyrila a Metoděje od německého studia Weltraumgrafik. Projekce nazvaná Wind je abstraktní a hypnotická. Reaguje na světovou pandemii, ale vnímá ji jako příležitost a výzvu, jak dělat věci jinak a lépe. Vítr pak umělci chápou jako symbol pro změnu a nejistotu, které se však nemusíme obávat.

IMG 8521

Většina instalací je zdarma. Vstupenky je nutné si zakoupit pouze na 3 placené instalace v rámci hlavního programu, které se nacházejí v Průmyslovém paláci (3D projekce), Planetáriu Praha a Hauch Gallery. Vstup na vnitřní instalace je možný pouze s respirátorem a po náležitém prokázání bezinfekčnosti. Signal Pass lze na místě pořídit za 300 Kč, rodinnou vstupenku za 850 Kč. Zcela samostatně lze pouze přímo na místě koupit také vstupenku na 3D projekci v Průmyslovém paláci za 100 Kč. Nákupem vstupenky lidé podporují vznik unikátních uměleckých děl a vystavující umělce. 

IMG 8556

Přihlášení